Loading... (0%)

Lihulast pärit Oliver Laats võidutses Tallinna ettevõtlusauhindade konkursil

18 October 2015

Eelmisel nädalal toimunud Tallinna ettevõtluspäeva pidulikul vastuvõtul kuulutati välja Tallinna ettevõtlusauhindade võitjad. “Rakenduslik teadustöö 2015” tiitli võitis Tallinna Tehnikakõrgkoolis õppiv Lihula noormees Oliver Laats .

Koostöös Eesti Rakenduskõrgkoolidega välja antud rakendusliku teadustöö tiitli sai Oliver Laatsi uuenduslik tekstiiliga dekoreeritava niiskuskindla viimistlusplaadi tootearendusprojekt.

“Antud hetkel on tähelepanu all toote katsetused, mille lõppemistel on eesmärk omandada sertifikaate toote põhilistematele omadustele,” iseloomustas toote autor Oliver Laats käesolevat protsessi.
“Põhiline töö projektiga algas 2015. aasta kevadel ning tellimusteni veel jõudnud ei ole, kuna tegeletud on tootearendusega ning ühtlasi ka tootmise optimeerimisega. Üks töötaja valmistab 40. tunniga 20m².”

Toote kohta on koostamisel äriplaan ning lõputöö raames on projektist valminud kokkuvõttev teadusartikkel.

Kokku laekus üliõpilaste teadustööde konkursile Heureka viis tööd, mille hulgast žürii valis välja kolm parimat. Üliõpilaste teadus-, arendus- ja loometegevuse seltsi Heurka esimehe Eero Nigumanni sõnul on juba neljateistkümnendat aastat toimunud konkursi eesmärk välja selgitada TTK tudengite parimaid teadus- ja uurimistöid.

Žürii hindas teaduslikku taset, teema originaalsust, aktuaalsust ning innovaatilisust, sisu vastavust eesmärkidele ja esitlust.

Inkubatsiooniprogramm

“Lisaks liitusin Tallinna inkubatsiooniprogrammiga,” kirjeldas Oliver Laats tulevikuplaane, mis aitavad lihtsustada toote turule toomist.
Inkubatsioon aitab saavutada ettevõtte eesmärgid läbi individuaalse arenguprogrammi, kestvusega kuni 2 aastat. Programm annab ettevõttele võimaluse luua kontakte nõustajate, ekspertide ja mentoritega, lühendades arenguks kuluvat aega ja vähendada riske.

TEKSTIILIGA DEKOREERITAV NIISKUSKINDEL VIIMISTLUSPLAAT

Autor: Oliver Laats
Juhendaja: TTK ehitusteaduskonna lektor Priit Valge

Teadustöö kokkuvõte

Autori eesmärgiks oli tekstiiliga dekoreeritavate niiskusekindlate viimistlusplaatide tootmise tehnoloogia väljatöötamine.

Tekstiilmaterjal annab plaadile dekoorkihi, millega laieneb ka plaadi kujundamise võimalus ning kliendil on võimalus valida endale sobiv kujundus.
Väljatöötatud tehnoloogia annab võimaluse luua viimistlusplaatidega emotsionaalset sidet, näiteks kasutada tekstiilmaterjali, mis omab aastatepikkuseid mälestusi ja valmistada sellest interjööri viimistlusplaadid. Selliselt kujunevad mälestused pidevasse vaatevälja.

Tekstiiliga dekoreeritavate plaatidega rõhutakse kvaliteetsematele plaatimistöödele, kus välja arendatud sise-ja välisnurkade lahendus välistab silikooni või liistude kasutamise ja annab naturaalsema tulemuse. Plaadi tagumine külg koosneb segust, mis annab plaadile massiivsuse ja soovitud paksuse, juhul kui soovitakse plaati kasutada ka teiste siseviimistlusplaatide vahel.

Kasutatavad lakid on UV kiirguse kindlad, mis annavad võimaluse kasutada plaate välistingimustes ning valmistada välisseina paneele.

Praeguseks on tehtud vaid esimesed sammud püstitatud laiema eesmärgi suunas, sest võimalus on toota väga suuri ja erinevaid plaate. Katsete tulemustena on valminud siseviimistlusplaadid, mis on suure tugevusega, niiskuskindlad, vett ja mustust hülgavad, kerged, kriimustuskindlad ning väga heade disainiomadustega.

Tootmisprotsessi arendamine jätkub ning eesmärgiks on toota rohkem plaate väiksema ajakuluga ning seeläbi ka plaadi hinda vähendada. Tootmisprotsessi arendatakse nii üksiktellimustest kui ka masstootmisest lähtuvalt. Lõputöö autori visioon on lähitulevikus olla plaatidega siseviimistlusturul ning samal ajal valmistuda plaatide ekspordiks.

Allikad:
Tallinn tunnustas säravaimaid ettevõtjaid
Selgusid parimad teadustööd ja lepingulised projektid
Rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursi võitja 2015 on selgunud

Fotod: erakogu, Tallinna Ettevõtlusamet

Admin - post author

No other information about this author.