Loading... (0%)

Ainult vingugaasiandur avastab vingugaasi

26 January 2018

Viimasel ajal on oluliselt kasvanud väljakutsed kiirabile ja päästjatele, kus inimesed kurdavad teadmata põhjusel tekkinud halba enesetunnet, kerget iiveldust ja pearinglust. Alles hiljuti viidi Pärnumaal puuküttega kodust vingugaasimürgitusega haiglasse kaks inimest. Kõikide selliste juhtumite ühiseks jooneks on tulekahju tunnuste, suitsu ja leegi puudumine.

Käesoleva aasta alguses muutus vingugaasiandur kohustuslikuks kõikides elamistes, kus on korstnaga ühendatud gaasiseade, näiteks gaasiga veesoojendid. Enda heaolu ja tervise nimel aga soovitame vingugaasiandur paigaldada kõikidesse majapidamistesse, kus on ahiküte. Vingugaas on värvitu ja lõhnatu ning seetõttu inimene seda otseselt ei näe ega tunne. Ainus viis vingugaasi olemasolust ruumis aimu saada, on paigaldada vingugaasiandur, mis annab häiret kui ruumis on vingugaasitase ohtlikult kõrgele tõusnud. Tavapärasest suitsuandurist vingugaasi avastamisel abi ei ole.

Erinevalt suitsuandurist, mis paigaldatakse lakke, kinnitatakse vingugaasiandur umbes meetri kõrgusele põrandapinnast, samas tuleb selle paigaldamisel jälgida tootjapoolseid juhiseid.

Vingugaas tekib iga põlemisprotsessi käigus. Vingugaas ei pääse küttesüsteemist välja kui küttekolle on korras, kütmisvõtted- ja materjal koldele sobilikud ning ruumi on tagatud puhta õhu juurdevool. Tähelepanelik tuleks olla, kui viimasel ajal on elamises vahetatud aknaid, ruumi tihendatud ning seetõttu võib olla vähenenud värske õhu juurdevool. Kindlasti tuleb meelde jätta seegi, et küttekolde siibri sulgemisega ei tohi kiirustada. Tavapäraselt kipuvad seda tegema eakad, kuid selliselt tegutsemine võib viia tõsise õnnetuseni.

Kui kahtlustate endal või avastate lähedasel vingumürgistusele viitavaid tunnuseid helistage otsekohe hädaabinumbril 112. Vingumürgituse puhul tuleb tegutseda kiiresti, sest vingugaas takistab veres hapniku juurdevoolu, mistõttu aju ei saa normaalselt funktsioneerida. Seni kuni abiväed on teie poole teel, tuleb kannatanu viia ruumist välja, võimalikult puhta õhu kätte.

 

Piret Seire,
Lääne päästekeskuse ennetusbüroo nõunik

 

Päise pilt: Suitsuandur.ee

Admin - post author

No other information about this author.