Loading... (0%)

Iga noor on väärtus. Tulevik tehakse täna – intervjuu noortepäeva peakorraldajaga

13 August 2015

Maria Juurmaa. Foto: erakogu

Noortepäev sai eilsega läbi ning Lihula valla infokanalid ei kuulu enam ainult meie kätesse, aga kuna eile oli tihe päev nii meil kui ka selle päeva peakorraldajal, laekusid tema vastused minu postkasti täna.

Rahvusvahelise noortepäeva puhul otsisin üles Maria Juurmaa, kes Eestis seda sündmust korraldab. Valmistasin ette kuus küsimust, millele ta oli meelsasti nõus vastama.

 

Kui populaarne on Eestis rahvusvahelise noortepäeva tähistamine? Kas see populaarsus on aastate jooksul pigem suurenenud või vähenenud?

Noortepäeva tähistatakse Eestis igal aastal veidi erinevalt on olnud kontsert-tüüpi sündmuseid, infomesse, spordivõistluseid ja palju muud. Samuti korraldavad sellel päeval kohalikud omavalitsused noortele suunatud sündmusi. Ürituste mitmekesisus ja vaheldumine tagab meile võimaluse jõuda igal aastal uute noorteni.

Sündmuse sisust ja asukohast tulenevalt on osalejate arv väga erinev, mistõttu on raske hinnata, millisel määral on noortepäeva tähistamine muutunud populaarsemaks. Samas usun, et kuna rahvusvahelist noortepäeva on tähistatud juba alates 1999. aastast, siis kindlasti on nende aastate jooksul noorte kui ka avalikkuse teadlikkus noortepäevast üldiselt kasvanud. Samuti on  kasvanud noortepäeval  kohalike omavalitsuste poolt korraldatavate sündmuste arv.

Sellel aastal viidi Noortepäev läbi sotsiaalmeedia kampaaniana, tänu millele jõudsime noortepäeva infoga umbes 42 000 inimeseni.

 

Kui palju ning missuguseid üritusi sel aastal Eestis toimub? Nimetage palun mõni eriti lahe ettevõtmine, mis teile silma jäänud?

NoortepäevSilma jäi, et noortepäeval, so 12. augustil, toimus väga palju noortele suunatud sündmuseid ja ettevõtmisi, mis tegelikult ei ole mõeldud ainuüksi noortepäeva tähistamiseks, vaid olid juhuslikult kokkulangenud noortepäeva kuupäevaga.

Sellel aastal oleks võinud konkreetselt noortepäeva sündmuseid rohkem olla, kuid koos teiste noortele suunatud sündmuste ja suvel toimuvate laagrite, malevate ja suvekoolidega jäi mulje, et sellel päeval oli küll igal noorel vähemalt üks sündmus, mida noortepäeva tähistamiseks külastada.

Konkreetselt Noortepäeva sündmustest jäi mulle endale silma Põlvamaa Noortepäev, mis toimus rannapeona ja kus korraldati väga omapäraseid võistlusi noorte vahel  näiteks vibulaskmises ja mullipalli jalgpallis.

Eesti Noorsootöö Keskus korraldas traditsiooniks kujunenud jalgpallivõistlust noorte ja noortevaldkonna ametnike vahel. Noorte võistkonna moodustas seekord Eesti Noorteühenduste Liit ja võistkonna “Ametlik noorus” moodustasid Haridus- ja Teadusministeeriumi ja Eesti Noorsootöö Keskuse töötajad. Oli väga meeleolukas ja energiline sündmus.

Kuidas selle rahvusvahelise noortepäeva korraldamine ja niisuguse sündmuse koordineerimine üldse välja näeb?

Eesti Noorsootöö Keskus korraldab igal aastal konkursi Noortepäeva korraldaja leidmiseks. Meile saadavad oma ideid ja nägemusi erinevad organisatsioonid. Konkursi komisjon valib välja parima idee, mida rahaliselt toetame.

Sellel aastal korraldasime sotsiaalmeedia kampaaniat ise. Idee osas lähtusime Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) poolt seatud teemast – “Youth Civic Engagement”. Korraldusmeeskond pani kokku Noortepäeva kontseptsiooni ning sealt edasi algas üritusekorraldus selle tavapärases mõttes.

Kui palju inimesi selle sündmuse korraldamisega seotud on, nii Eestis kui rahvusvaheliselt?

Sellel aastal tegeles sotsiaalmeedia kampaania korraldamisega Eesti Noorsootöö Keskus koostöös Goal Marketing OÜ-ga. Korraldusmeeskonnas, kes aktiivselt kampaaniaga tegeles oli kokku umbes viis inimest, kuid kui arvestada kõiki kolleege ja partnereid, kes oma panuse Noortepäeva edukaks läbiviimiseks andsid, on inimeste arv kümme korda suurem. Usun, et umbes sama palju korraldajaid on igas riigis üle maailma.

Mida niisuguse ettevõtmise eestvedamine teile endale annab?

Kõige suurem rõõm on vahetust kontaktist noortega. See annab energiat ja tuletab meelde, miks me seda tööd teeme. Samuti arendab Noortepäeva korraldamine juhtimisoskuseid, meeskonnatöö oskuseid, annab esimemiskogemust ja -julgust.

Kui palju on praeguseks laekunud selfie fotokonkursi töid?

Fotokonkursile laekus kokku üle 150 foto. Paljud fotod jäid siiski konkursist välja, kuna ei vastanud konkursi tingimustele.

“Iga noor on väärtus. Tulevik tehakse täna”  –entk

Noortepäev 2015
Mis seda intervjuud puudutab, siis on tulnud mõningad küsimused, miks ma seda teen. Miks valin just ise selle intervjueerimise? Vastus on, et ma naudin seda ja see meeldib mulle.

Minu jaoks on iga asi väljakutse. Ja nüüd midagi sellist. Inimene, kes teeb midagi nii suurt ning ta oli nõus mulle vastama, hästi tore! Mina sain ennast sellel teemal rohkem harida ja kindlasti huvitab see ka kedagi teist.

Hästi hea on ka see, et see oli midagi uut, midagi hoopis teistsugust. Interneti vahendusel teha inimesega intervjuu, igati mõnus kogemus. Võin öelda, et suhtlemine omavahel oli palju kergem, kuid mõistmine raskem. Kindlasti juba see, et ta on mulle täitsa võõras, näost-näkku oleksin isegi veidi tagasihoidlikum olnud?

Igatahes, mis ma öelda tahan, on see, et Eestis on nii toredad üritused ja sellised inimesed, kes nende taga on.  Olen ääretult tänulik selle võimaluse eest, et sain ühte neist intervjeerida.

 

Katrin Veek (14)
Lihula Teataja noortepäeva toimetaja

 

Rahvusvaheline noortepäev, Lihula noorte poolt kirjutatud artiklid:

* Homsel noortepäeval on Lihula valla infokanalid koolilehe ajakirjanike päralt
* Hakkab peale, Lihula valla infot edastame täna meie!
* Aukartus ja inspiratsioon – minu elu parimad seitse aastat
* Lihula noored osalesid rahvusvahelises GLOBE suvelaagris
* Liivaterasid täis rand
* “Behind the scenes” ehk meie tänase lehetoimetuse telgitagused
* Katrin Veek: mitte lõpp, vaid millegi uue algus

Admin - post author

No other information about this author.