Loading... (0%)

Riigikogu liige Tanel Talve tutvus tulevase Lääneranna valla külaeluga

15 February 2017

Möödunud reedel, 10. veebruaril külastas tulevast Lääneranna valda riigikogu liige Tanel Talve, kes kuulub maaelukomisjoni ning seisab selle eest, et maaelu oleks popp.

Kümme aastat Voose külaseltsis tegev olnud Tanel Talve on võtnud oma asjaks propageerida maaelu. “Millegipärast seostub maaelu paljudel inimestel just loomakasvatusega,” nentis Tanel ning jätkas: “Tegelikkuses on tegu oluliselt suurema ja laiema tööpõlluga.”

Reedesel visiidil kohtus Tanel Talve Kirbla, Matsalu, Virtsu ja Vatla külaseltside esindajatega, Lihula Gümnaasiumi ning Metsküla Algkooli õpilastega, külastas Tuudi külaseltsi hoonet ja -platsi ning Lihula mõisa, kus teda võtsid vastu vallavolikogu esimees Jaak Kastepõld ja vallavanem Varje Ojala-Toos, kes andsid ülevaate tulevasest Lääneranna vallast.

Päeva lõpetas Varbla rahvamaja külastus, kus Matsalu Näitemängu Seltsing mängis Tiina Västriku komöödiat “Kõik olgu tip-top”.

“Aitäh selle toreda külaskäigu eest, oli ääretult vahva ja loodan, et ka teistel oli minuga kohtumisest miskit tolku ikka,” rääkis Tanel, “ise sain veelkord kinnitust, et selliseid sädeinimesi tuleb innustada ja aidata ja soodustada inimeste maalelamist. EIT ehk elekter, internet ja teed päästavad maaelu – olen seda alati arvanud!”

Kohtumine Kirbla külaseltsiga

Tanel Talve visiit algas varahommikul, mil ta kohtus Kirbla rahvamajas sealses külaseltsi esindajatega.

“Meie kohtumine möödus sõbralikult ja väga positiivselt. Tanel küsis, kas tema saab ka meid kuidagi aidata ja kutsus meid omakorda Voose küla ja tegemistega tutvuma. Tegime palju juttu ka projektide kirjutamisest,” ütles Kirbla külaseltsi esindaja Angelika Puda, “omalt poolt palusime tal edastada riigi valitsejatele sõnum pooleliolevate projektide lõpule viimise toetamise teemal.”

Sotsiaaldemokraatlik erakond, kuhu kuulub ka Tanel Talve, toetas 2015. aastal Kirbla rahvamaja rekonstrueerimist 7000 euroga. Toetuse abil õnnestus Kirbla külaseltsil möödunud aasta lõpuks ehitada rahvamajja köögiruum, millele Tanel Talve nüüd ka omalt poolt pilgu peale viskas.

Kohtumine Lihula Gümnaasiumi õpilastega

Taneli ennelõuna möödus Lihula Gümnaasiumi aulas, kus ta kohtus antud õppeasutuse õpilastega. Lühikesele tutvustusele järgnes küsimuste voor. Kõige enam huvitas noori teletöö ning Taneli hobid, milleks on mootorratad ja bänd.

Ajaratas Halastamatult Veereb Ei Teda Peatada Saa, Eriti – just selline on bändi nimi, kus lisaks Tanelile teevad kaasa ka Kait Lukka (kitarr, laul) ning Elmar Liitmaa (basskitarr).

“Kui keegi teist suudab selle nime esimese korraga õigesti välja öelda, luban, et tuleme bändiga siia esinema,” naljatles Tanel. Ja ennäe, Lihula Vallavolikogu esimees Jaak Kastepõld sai sellega hakkama. “Nüüd pole Tanelil ja bändiliikmetel enam pääsu,” nentis Jaak.

Lisaks puudutati kohtumisel ka huvihariduse rahastamise teemat ning loomulikult ka riigikogu tööd. “Riigikogu töö ei ole pelgalt nupuvajutamine, nagu televisiooni infotunni ülekannetest näidatakse. Suurim töö käib tegelikult komisjonides,” selgitas Tanel ning lisas, et tema kuulub näiteks maaelukomisjoni.

“Kuulen tihti sellist sõna nagu ääremaa ning imestan, mis asi see selline üldse on?! Ääremaa on inimeste peas kinni. Minu arvamus on see, et oma tegemistes ja toimetustes tuleb lähtuda sellest, et Teie olete keskpunkt ja olete olulised,” sõnas ta.

“Igalpool ei ole sellist vaimsust ja koostegemist, nagu siin, Lihulas,” nentis Tanel ning kutsus noori veelgi rohkem koos tegema ja toimetama. “Kui Voose küla elanikud poleks aktiivsed, siis ei teeks keegi meist väljagi. Tuleb ise teha ja toimetada.”

Kiire internet loob võimaluse teha tööd ka maakodust

Kosutavale lõunale Lihula Gümnaasiumi sööklas järgnes Tanel Talve visiit Tuudi koolimajja, kus teda võttis vastu graafiline kujundaja Ain Saare, kes kolis hiljuti Tallinnast tagasi maale ning saab tänu heale internetiühendusele teha kaugtööd.

Ain on hea näide sellest, kuivõrd oluline on hea internetiühendus maal. “Olgem ausad, tänapäeval on nii, et ilma korraliku internetiühenduseta sinust arhitekti ei saa: 4G-st lihtsalt ei piisa,” tõi Tanel näite.

Lisaks märkis riigikogu liige, et seisab selle hea eest, et interneti lairiba ühendus jõuaks igasse majja: “Kindlasti jätkan kiiret internetti võimaldava valguskaabli inimeste kodude ja ettevõteteni jõudmise organiseerimist ja juba kolmapäeval juhatan Riigikogus suuremat arutelu teemal regionaalsed töökohad. Olen veendunud, et seesama soodne ja töökindel kiire netiühendus on ainuvõimalik eeldus selleks, et ei peaks oma ettevõtlikkust tingimata linna realiseerima minema.”

Kohtumine Metsküla Algkooli õpilastega

Päeva suurimaks üllatuseks oli Taneli jaoks aga Metsküla Algkool. “See väike metsakool oli kindlasti üllatus, jällegi näide, et saab ka nii, kui on ägedad ja targad inimesed eestvõtjatena olemas,” rääkis ta.

Põhjalikule koolimaja tutvustusele järgnes ka siin õpilaste küsimuste voor. Nagu Lihula Gümnaasiumi lapsi, huvitas ka Metsküla kooli õpilasi Taneli hobid, reisimine ja töö.

Koolimaja direktor Pille Kaisel palus luba vestlust diktofonile salvestada, et seejärel avaldada intervjuu kooli paberlehes.

 

Jättes Metsküla Algkooli perega hüvasti, suundus riigikogu liige edasisele kohtumisele Virtsu ning Vatla külaseltside esindajatega.

Tanel Talve Lääneranna visiidi lõpetas Varbla rahvamajas näidendi “Kõik olgu tip-top” vaatamine, mis oli tema sõnul “kirsiks tordil”.

 

Kristina Kukk
Lihula Teataja toimetaja

Fotod: Jana Ristimets ja Kristina Kukk

Admin - post author

No other information about this author.