Loading... (0%)

Kirbla Maanaiste Seltsingu liikmed on aktiivsed mitmel rindel

10 May 2017

25. aprillil pidas Kirbla Maanaiste Seltsingu käsitööring hooaja lõpupidu. Kohal oli juhendaja Maarja Jõeveega kokku kaheksa usinat naist, kelle sõrmed käisid ka siis, kui arutleti tuleva hooaja plaane.

Kirbla Maanaiste Seltsing asutati 2. veebruaril 2011. Sama aasta kevadel moodustati Kirbla Maanaiste Õpiring, kuhu kuulus 6 aktiivset naist, keda ühendas huvi Kirbla maanaisteseltsi (toimis aastatel 1930-1939) ajaloo ja oma kodukoha rahvarõivaste vastu. Eesmärkide elluviimiseks osaleti õpiringide tegevustoetuse konkursil, kus nende poolt esitatud projekt sai heakskiidu.

Ajaloo uurimiseks külastati Tartus asuvat Eesti Rahva Muuseumit, kus uuriti Kirbla kihelkonna rahvarõivaste mustreid. Sama projekti käigus omandati teadmisi taluaialillede kasvatamise kohta. Selleks külastati Eesti aiandustegelaste Mari ja Mati Laane imeilusat koduaeda, mille käigus peremees viis läbi põhjaliku ekskursiooni oma lopsakas ja rikkalikus koduaias.

Õpiringide raames tutvuti lisaks ka kepikõnni metoodikaga ja tervisliku toitumise alustega. Oma tegemisi käidi toona tutvustamas ka Seira külas Uustalu talus, kuhu kogunes omajagu huvilisi. Üheskoos vaadati vanu fotosid Kirbla maanaisteseltsi tegevuse kohta ja uudistati kaasavõetud ajaloolisi rahvarõivaid. Lisaks on koos õpitud valmistama küünlaid ja seepe.

Fotod: Angelika Puda

Käsitööringi tegemised

6. oktoobril 2015 kutsus Kirbla Maanaiste Seltsing kokku käsitööringi, mille juhendajaks paluti diplomeeritud käsitööõpetajat Maarja Jõeveed. Nüüdsest saavadki naised oktoobrist maini igal teisipäeval kaheks tunniks kokku, et õppida midagi uut.

Kahe hooaja jooksul on jõutud palju: kootud Lihula-Kirbla etnograafilisi sokke ja kirikindaid, heegeldatud sibulavõrke, korve ja amigurumi stiilis jäneseid, omandatud sai tuniisi, viltimise ja pilutamise tehnika.

Fotod: Heli Esko

Käsitööringis valminud esemetest on koostöös Virtsu ja Lihula käsitööringiga korraldatud ka mitmeid nätusi: Lihavõttepühadele (postkaardid, heegeldatud jänesed ja munad, niidigraafikas kaardid), tuniisitehnikale ja Lihula-Kirbla etnografilistele sokkidele pühendatud näitus Lihula Raamatukogus. Möödunud suvel toimunud Lihuva valla kohvikutepäeval sai Kirbla koguduse majas vaadata näitust, kus olid eksponeeritud Kirbla käsitööringis esimesel hooajal valminud käsitööd. Suvel on plaanis teha näitused vanaema ruutudest ja kirikinnastest.

Lisaks näputööle on naised korraldanud ka ettelugemise päeva, mille teemaks oli Sõprus Põhjalas. Ürituse raames luges seltsingusse kuuluv Tiiu Aasrand ette Põhjamaade Raamatukogu Nädala raames katkendi Egili saagast. Koos tähistati ka vastlapäeva: kelgutati, punuti paela ja räägiti rahvakommetest.

Hetkel on käsitööringi nimekirjas 10 naist, kellest enamus ikka Kribla külast, kuid on ka neid, kelle elukoht on mujal. Koosviibimistelt ei puudu ka lapsed: pisikesed Madli ja Liis on küll alles noored ja vardaid-nõelu veel käes ei hoia, kuid näiteks 8-aastane Karoli on juba tubli käsitöötegija.

Käsitöö on Kirbla naiste seas olnud alati populaarne. Vaatamata sellele, et käsitööring on ametlikult kokku kutsutud kaks aastat tagasi, kooti kaltsuvaipu siin juba 20 aastat tagasi.

Küsimusele, kas ka järgmisel aastal on plaanis kokku saada, vastasid naised kui ühest suust: „Ikka teeme!“ „Pole kahtlustki,“ lisas Angelika Puda.

Fotod: Kristina Kukk

Naised aktiivsed ka külaseltsis

Kirbla naised on aktiivsed ka teistes valdkondades: lisaks käsitööle tegeletakse vabal ajal ka laulmise ja tantsimisega. Tantsujalga keerutatakse kolmes erinevas rühmas: Kirivöö, Midli-Madli ja Tantsulust 60+ ning laulul lastakse kõlada naiskooris Leelo ja segaansamblis Ei või olla.  Naiste hulgas on ka tublid naiskodukaitsjad, kes tegelevad kodutütarde ja noorkotkastega.

Lisaks on naised tegevad ka Kirbla Külaseltsis, mille hetke suurim projekt on rahvamaja ehitamine. Möödunud aasta sügisel saadi Kohaliku Omaalgatuse Programmist rahalist toetust, mille abil soetati rahvamaja kööki elektripliit, õhupuhasti ja külmik. Edaspidi on naistel plaanis kokku kutsuda kokandusring ja korraldada erinevaid toidu valmistamise õppepäevi.

 

 

Kristina Kukk
Lihula Teataja toimetaja

Admin - post author

No other information about this author.