Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data02/virt51362/domeenid/www.lihulateataja.ee/htdocs/wp-content/themes/zinc/inc/lib/laborator/laborator_dataopt.php on line 738

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data02/virt51362/domeenid/www.lihulateataja.ee/htdocs/wp-content/themes/zinc/inc/lib/laborator/laborator_dataopt.php on line 1881
Metsküla randa paigaldati šaakalikaamera | Lihula Teataja
Loading... (0%)

Metsküla randa paigaldati šaakalikaamera

08 november 2017

Seni Matsalus Sassi poolsaarel sookurgi ja hanesid-laglesid jälginud rändekaamera seati pühapäeval Metsküla randa, et jälgida šaakalite liikumist, teatas Tiit Hunt Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) loodusblogis.

Matsalus Sassi poolsaarel viies erinevas paigas paiknenud sookurgi ja hanesid-laglesid jälginud rändekaamera on selleks sügiseks lõpetanud. Kevadrändel jätkame jälle Sassilt, siis peatuvad ja toituvad linnud siin pikemalt kui sügisrändel, mil neid võis näha enamasti arvukate parvedena ülelennul.

Pühapäeval 5. novembril paigaldasime veebikaamera Metsküla randa, paika, millest umbes viie kilomeetri kaugusel saadi 2013. aastal esmakordne tõestusmaterjal hariliku šaakali (Canis aureus) esinemisest Eestis. Muidugi olid nad tegelikult siin juba nii mõnigi aasta varem.

Uus kaamerapilt nägi esmaspäeva õhtul välja sedaviisi

Tänaseks on šaakalite arvukus jõudsalt kasvanud ja üha sagedamini on nad hakanud murdma koduloomi. Siin samas veebikaamera lähistel on sel aastal talu loomakarjast murtud 25 lammast ja pooleteise nädala eest lisaks 2 šoti mägiveise vasikat.

Mõistagi pole tõendeid, et murdjad olid kõigi puhul šaakalid, siin rajakaamerasse jäänud ilves ja hiljutised üksiku hundi jäljed naaberkülas tekitavad võimalikke oletusi-kahtlusi teistestki murdjaist. Kas šaakalid oleksid võimelised tapma mägiveise vasikat – tõesti ei tea.

Muinastulede ööl, kui külalised talu kõrval asuva sauna poole jalutasid, nägid nad selle lähedal taskulambivihus kuute šaakalit. Nii nagu Ullaste küla Andrus ütles, asub tema maadel šaakalite magamiskoht ja Maidu rannaniidu lambakari on nende söödaplatsil.

Selline on siis see paik, kus nüüd veebikaamera asub. Šaakalid peaksid õhtul-öösel tulema lääne poolt piki randa otse kaamera suunas. Eks näe, jääme ootele – juba kaamera paigaldamise õhtul poole kuue paiku kaikus rannal kahe šaakali laul.

Öist pilti ei ole veel võimalik näha kuni saabub tellitud infrapunalamp, mis koerlastele peaks peaaegu nähtamatu olema.

 

Tiit Hunt,
zooloog ja loodusfotograaf

 

Veebikaamera pilti saate jälgida SIIT