Loading... (0%)

“Läänemaa tunnustab 2017” – tänukirjade sadu Lääneranna suunal

27 November 2017

23. novembril Puise nina Kogre kõrtsis toimunud tänuüritusel “Läänemaa tunnustab 2017″ kuulutati maakonna aasta sotsiaaltöö tegijaks Ireen Kangro, noosootöö sündmuseks Lihula noorte töömalev „Piiridest välja”, Läänemaa sädeinimeseks Pille Saatmäe ja Läänemaa parimaks kodanikuühenduseks Lihula Lilltikandi Selts.

Aasta sotsiaaltöö tegija – Ireen Kangro

Ireen Kangro on endise Hanila valla sotsiaalnõunik, kes tegeleb ka noorsootöö, vabatahtliku töö ja projektitööga. Ireeni kandidatuuri esitas Eesti Töötukassa Läänemaa osakond.

Ireenil tekkis töötukassaga hea kontakt ja koostöö koheselt kui ta asus 2013. aastal valla sotsiaalnõuniku ametikohale. Ta on aktiivne kaasamõtleja, lahenduste otsija ning valmis tegema võrgustikutööd inimeste muredele lahenduste leidmisel. Ta on aidatud mitmeid töötuid töö leidmisel ning ka tööl püsimisel.

Tema juhendamisel ja organiseerimisel on Hanila vallas toimunud tööharjutus töötute oskuste ja sotsiaalsuse taastamiseks, motivatsioonikoolitused, tööklubid, tugiisiku teenuse osutamine ja palju muud. Ireenile ei ole tarvis tõestada, et mingi juhtum või olukord on tõsine ja vajab tähelepanu, ta mõistab seda.

Tänuüritusel viibinud Ireen märkis, et tunnustuse saamine oli tema jaoks täiesti ootamatu, kuid meeldiv üllatus: “Enda meelest pole ma teinud midagi erilist, pigem enda tööd. Samas on väga meeldiv, et seda märgatakse.” Ireeni sõnul saab ta oma tööd teha hästi tänu sellele, et tal on tugev tagala: toetavad kolleegid vallamajas, väga hea naiskond koduhoolduse näol ning koostööpartnerid nagu haiglad ja meditsiiniasutused, Sotsiaalkindlustusamet, Politsei- ja Piirivalveamet, teised kohalikud omavalitsused ning Eesti Töötukassa.


Aasta noosootöö sündmus – Lihula noorte töömalev „Piiridest välja”

Lihula noorte töömalev „Piiridest välja” andis kümnele 13-16 aastasele Lihula linna ja valla noorele ainulaadse töökogemuse. Maleva idee oli kombineerida kergemaid, noortele sobivaid töid ning anda neile võimalus tutvuda piirkonna ettevõtete ja nende juhtidega. Mängiti seiklusmänge, toimusid tööohutuse- ja karjääriplaneerimise koolitused, tehti heakorratöid. Ainulaadne ettevõtmine sündis koostöös kohalike ettevõtjatega.

“Maleva mõte oli õhus juba ammu ning kuna praeguseks on Lihulas olemas niivõrd tore ja tegus noorsootöötaja nagu Anneli seda on, tundus patt seda mõtet mitte teoks teha. Seda enam, et minu jaoks oli kogu see “Piiridest välja…” teema seoses meie poolt kaks aastat järjest korraldatud samanimelise ettevõtluspäevaga vaid selle kontseptsiooni edasiarendus,” kirjeldas üks maleva korraldajatest Kristi Märk, kelle tänusõnad lähevad nii kaaskorraldajatele, koostöövalmis ettevõtjatele kui ka osalenud noortele.

“Nii tore, et meid ümbritsevad sellised noored, kes tahavad koos midagi suurt ära teha. Auhind tuli muidugi ootamatult ja tuletab meelde, kui tore suvi meil oli. Aitäh tublidele noortele, tööandjatele: Lihula Vallavalitsus ja Vikträ OÜ. Aitäh Greencube OÜ-le ja Narma vaibavabrikule, kes oma edulugusid noortega jagasid. Tihti peamegi just “Piiridest välja” mõtlema ja tegutsema,” tänas maleva teine korraldaja Anneli Pikkmets.


Läänemaa sädeinimene – Pille Saatmäe

Pille Saatmäe on Kõmsi Lasteaed-Algkooli direktor, Lihula Muusika- ja Kunstikooli õpetaja ning Lihula Meeskoori ja Kõmsi Mudilaskoori dirigent, kes lisaks neile ülesannetele panustab palju ja erinevates valdkondades.

Sel suvel suutis enda ümber koondada rohkem kui sajast inimesest koosneva vabatahtlike armee, kellega koos korraldati 8. augustil Lihula Kultuurimaja ees suurejooneline kultuurigala “Kingitud Aeg”. Kultuurigala viis osalejad ja vaatajad kuue tunni jooksul läbi kunsti-, muusika- ja tantsuetenduste ajas rändama. Pille pühendumus kõrgvormis kunstide ja rahvakultuuri valdkonnas on lausa uskumatu.

“No mis ma oskan öelda. Kutse tänuüritusele oli üllatus! Eile õhtul tundsin end koos kõikide vahvate inimestega tõesti hoitult,” rääkis Pille Saatmäe: “Meid lausa poputati. Laura Põldvere lubas meil nautida hääleimprovisatsioni ja Kogre kõrtsi kokad pakkusid elamusi maitsemeelele. Armas oli! Aitäh märkajatele, aitäh kaasteelistele!”


Läänemaa parim kodanikuühendus 2017 – Lihula Lilltikandi Selts

2012. aastal loodud seltsi tegevus ulatub juba 2007. aastasse, mil Lihula Rahvaülikoolis oli lilltikandi kursus. Selle lõppedes tikkisid tublimad naised oma esimesed tekid ja järgnes terve aasta väldanud uurimistöö, kus käidi perest peresse, uuriti, pildistati ja koostati kirjeldused ligi kahesajale tekile. Selle tulemusena ilmus 2009 kevadel raamat „Lihula lilltikand ja meistrid“ ja sellest kasvas välja ka selts.

2011. aastast on selts augustis korraldanud Lihula Lillkirja Festivali, mille eesmärk on tutvustada ja populariseerida Lihula lilltikandit. Festivali kavas on tikitud esemete näitus, seminar, töötoad, mida juhatavad seltsi liikmed, toimub ka võistutikkimine. Tänavu toimunud seitsmendat Lihula Lillkirja Festivali külastas ligi 400 inimest üle kogu Eesti, lisaks turiste mitmelt poolt välismaalt. Seltsi poolt antud raamatute järgi on sajad, kui mitte tuhanded käsitööhuvilised teinud omale Lihula lillkirja motiiviga esemeid.

Lisaks tulid seltsi liikmed Lihula valla kohvikutepäeval välja menuka Lillelise Lihula nime kandva kohvikuga. Igal aastal osalevad Lihula Lilltikandi Seltsi liikmed Mardilaadal, kus tehakse töötubasid sadadele tikkimishuvilistele.

Eile toimunud tänuüritusel käis tunnustust vastu võtmas Lihula Lilltikandi Seltsi liige Larissa Mandel, kes tänas tunnustuse eest ning tõi välja, et tänavu aasta kõige suuremaks saavutuseks peab ta hoopiski Lihula lilltikandi kandmist vaimse kultuuripärandi registrisse. “See oli suur meeskonna töö. Lisaks sellele, et oleme tutvustanud kohaliku pärandit suurele ja laiale hulgale inimestele, on see nüüdseks jäädvustatud ka tulevastele põlvedele,” tunnustas Larissa kõiki, kes oma panuse andsid.


Kristina Kukk
Lihula Teataja toimetaja

 

Fotod: Liivi Ollino

 

Päise pilt: Arvo Tarmula

Admin - post author

No other information about this author.