Loading... (0%)

Hea Eeskuju 2016 – Erik Mikkus

17 november 2016

Hea Eeskuju on konkurss, kuhu saab esitada silmapaistvaid noori, kelle teod vääriksid laiemat kõlapinda ja tunnustust. Täna kuulutati Nordea Kontserdimajas toimuval Lahedal Koolipäeval välja võitja. Lihula Gümnaasiumi 11.klassi noormees Erik Mikkus pälvis oma tegudega Hea Eeskuju 2016 tiitli.

Erik Mikkus on Lihula Gümnaasiumi õpilasesinduse juht, kuid see ei ole ainus asi, millega ta tegeleb. Tegin Erikuga intervjuu, et teada saada, kuidas ta aega planeerib ning mis süstib temasse motivatsiooni.

Kui paljude asjadega Sa väljaspool kooli tegeled? Kuidas sa aega planeerid ning kui palju on sul selle kõrvalt vaba aega?

Väljaspool kooli ootab mind tavaliselt pea iga päev muusikakool. Koju jõuan ma suhteliselt hilja ning siis ootab mind ka seal palju tegemisi, alustades õppimisest ja lõpetades tööga Eesti Õpilasesinduste Liidus. Ma isegi ei mäleta, millal mul viimati oli vaba nädalavahetus, sest just laupäeviti-pühapäeviti toimub palju koosolekuid EÕELi, Laheda Koolipäeva või mõne muu sündmuse või organisatsiooniga seoses või siis on mul Õpilasakadeemia kommunikatsiooniloeng Tallinnas. Lisaks sellele veel erinevad orkestriproovid ja esinemised ja palju muud. Hobidega tegelen siis, kui aega üle jääb. Ausalt öeldes ma isegi ei kujuta ette, kuidas ma enda aega planeerin, vahel olen sellega isegi päris hädas, sest ega ma väga aru ei saa, mis täpselt mu elus toimub. Kui mul poleks päevikut, kuhu kõik sündmused ja tegemised üles märkida, siis ma reaalselt oleksin praegu kuskil kapi all stressi eest peidus.

Mis on Sinu moto, mis Sind motiveerib nii paljude asjadega tegelema?

Mul ei ole otsest motot, mis mind asju tegema motiveeriks, kuid mul on üks selline mõte, mis mind väga palju innustab. Muidugi vahel ma mõtlen, et tahaks puhata ja et võib-olla teen liiga paljusid asju, aga siis mul tuleb meelde, et enamik neid võimalusi, mis mul praegu on, kaovad lähima paari aasta jooksul ära (seoses gümnaasiumi lõpetamisega). Ning selleks, et vältida pärast võimaluste kasutamata jätmise üle kahetsemist, leian, et tegelikult peaks tegema kooli ajal nii palju kui võimalik.

Oled Sa kunagi oma mitmekülgse elutempo juures mõelnud, et Sulle võiks selline tiitel nagu “Hea Eeskuju 2016” kuuluda?

Ei. Ausalt öeldes ma arvasin, et Hea Eeskuju tiitel on selline suursugune asi, millest ma võin ainult unistada ja mille poole ma isegi ei suuda püüelda. See tundus kui selline imeline kapi otsas olev komm, milleni laps ei ulatu, isegi kui võtab ka maja kõige kõrgema tooli appi. Nii et ma tõesti poleks osanud isegi unistada sellest.

Kui suur oli Sinu üllatus, kui kuulsid, et just Sina oledki Hea Eeskuju?

See on selline tunne, mida ei ole võimalik sõnadesse panna. Ma olin muidugi mõelnud sellele, et huvitav, kas mind esitatakse sinna kunagi või mitte, või siis, et kas mul oleks mingitki võimalust saada 15 finalisti hulka. Ja ausalt öeldes ma kahtlesin, et ma isegi seda saavutada suudaksin. Sest see, mida Head Eeskujud selle tiitli pälvimiseks teevad, on tohutu, ja ma ei oleks osanud arvata, et minu tegemised on seda tiitlit väärt. Kuid tõesti jah, kui paar nädalat tagasi helistas mulle konkursi patroon Eiki Nestor, ei suutnud ma küll sõnakestki öelda, sest see emotsioon lihtsalt pühib kõik sõnad suust. Selle üllatuse hetkel kaob hetkeks reaalsustaju. Kohale jõuab arusaam sellest, mis juhtus, tunduvalt hiljem.

Kuidas teised sellesse suhtusid? Pere, kool, sõbrad?

Kuna sain võidust teada juba paar nädalat tagasi, siis oli mul kohustus hoida seda infot salajas. Võisin rääkida ainult perele ja väga headele sõpradele ning muidugi oli nendepoolne suhtumine väga positiivne. Kõik olid rõõmsad ja õnnelikud ja uhked, samas aga ei olnud see neile selles mõttes väga üllatav, et nad kõik teadsid, kui paljusid asju ma teen ja milline ma täpselt olen. Paaril inimesel olevat isegi pisar silma tulnud sel hetkel, kui kuulsid, et selle tiitli võitsin.

Mida annab juurde tiitel Hea Eeskuju? Loob see eeliseid või on kõik endine?

Mul on reaalselt hetkel selline faas, kus mulle tõesti ei jõua see kõik kohale. Okei, jah, nüüd olen juba sellega harjunud, mis toimus, aga kõik sellega kaasnev on väga utoopiline ja kauge praegu, nii et ma ei oska öelda, mida see tiitel tuua võib. Kindlasti näitab see midagi minu kohta. Kindlasti mõjutab see mingil määral seda, mida ma edaspidi tegema hakkan, kuid ma ei oska öelda, kas see otseselt eeliseid annab. Mina jätkan kindlasti kõigi enda tegemistega ja võtan ette ka uusi, nii et see jääb endiseks. Kuid mida toob see tiitel endaga kaasa, võib öelda alles pärast 17. novembrit.

Millisena näed Sa enda tulevikku? Kas soovid samamoodi jätkata nii paljude tegevustega või võtad natuke rahulikumalt?  

Mis küsimus see on? Ma tõesti ei kujutaks enam ette elu, kus ma mitte midagi ei tee. Pidevad tegemised ja muretsemine selle üle, et kas olen ehk midagi ära unustanud, kui peaks tekkima vaba päev, on saanud minu elu suureks osaks, nii et ma ei suudaks enam muudmoodi. Nii et nüüd saab minna vaid edasi – teha veel rohkem ja veel suuremaid asju, kuid võimaluse korral siiski võtta mõni vaiksem moment, et siis uuesti uue energiaga edasi minna.

Siia lõppu lisaksin veel, et ma olen tõesti tänulik kõige selle üle, mida on mul võimaldatud, ning kõigi nende inimeste üle, kes on mind aidanud, olnud minu juures kasvõi toeks või olnud lihtsalt olemas. Sest ilma teieta ei oleks ma midagi saavutanud. Aitäh!

Iseloomustus Erikust

Hea Eeskuju kandidaate saavad esitada kõik inimesed. Seda tegid ka kolm praegust Lihula Gümnaasiumi õpilast ja vilistlane Eliise Tiidussalu, kes iseloomustavad Erikut nii:

Eliise Tiidussalu: “Erikut iseloomustab enim võimekus tulla toime mitmel rindel. Ta on igati abivalmis, kohusetundlik ning tegutseb SUURE pühendumisega. Ta on üks nendest, kelle peale saab alati kindel olla!”

Svea Stahlman: “Erik on ülitegus, tore ja heas mõttes omamoodi. Ta alati kaasab oma tegemistesse teised ja jääb ise pigem varju. Julgustab ja motiveerib noori midagi korraldama ja ükskõik kui palju tal parasjagu tegemist on, toetab ja lööb ise ka kaasa.”

Helerin Leemets: “Erik oli vaikne ja tagasihoidlik, kuid tänaseks on temast saanud hoopis teine inimene. Ta on tegev põhimõtteliselt et igal alal ja igal pool. Kõike mis ta teeb, teeb südamega, aitab kui oskab ning on heaks ja toetavaks sõbraks. Ja muidugi oma tegudega on suureks eeskujuks ja inspiratsiooniks teistele.”

Katrin Veek: “Erik on inimene, kellega on mul suurem kokkupuude sellest õppeaastast. Olen aru saanud, et ta suudab rahulikuks jääda ka kõige hullemas olukorras ning ta süstib kõikidesse palju motivatsiooni, ka sel hetkel kui kõigil seda ei ole. Tema käest saab abi küsida ning sellele on tal alati vastus olemas. Sõbra mõttes on ta igati kuulaja ning alati see inimene, kes ei laida mitte ühtki ideed maha, vaid kiidab selle heaks ning aitab seda ellu viia. Tema pühendumus on väga suur.“

Katrin Veek
Tikri peatoimetaja asetäitja
Foto: Helerin Leemets

Lisainfo 7 UUDISTEST: Hea Eeskuju konkurss tunnustas Eesti koolinoori

Katrin Veek - post author

No other information about this author.